Trio fatale: Oszkár Világi, Géza Pap a Martin Roman

Dosud jsme se v kauze prodeje třebíčské firmy I & C Energo z majetku skupiny ČEZ přes maďarský koncern MOL až do maďarské skupiny Olajterv zabývali především rolí představenstva ČEZu a jeho tehdejšího šéfa Martina Romana. Je čas podívat se, co všechno mají s případem společného slovenský byznysmen Oszkár Világi a maďarský průmyslník Géza Pap. Je toho dost.

Na začátek je třeba říci, kdo oba muži jsou. Oszkár Világi, padesátiletý právník maďarské národnosti, žijící od dětství v jihoslovenské Dunajské Stredě, patří na Slovensku mezi nejvlivnější občany. Po revoluci byl dva roky poslancem Federálního shromáždění, vždy se angažoval ve prospěch Maďarů na Slovensku, stál u zrodu silné Strany maďarskej koalície (SMK, dnes Strana maďarskej komunity) a od loňského roku vede Slovensko-maďarskou obchodní a průmyslovou komoru.

Spolu s kolegyní právničkou Erikou Csekes, mimochodem někdejší poradkyní Václava Havla, se už v raných 90. letech vrhl také na vlastní byznys. Pracovali mimo jiné pro zahraniční firmy pronikající na slovenský trh, a touhle cestou se Világi dostal i k práci pro MOL při akvizici Slovnaftu. Maďarský koncern jeho právní služby ocenil tím, že jej do Slovnaftu instaloval nejdříve do dozorčí rady, aby z něj nakonec udělal v roce 2006 CEO této významné rafinerie, jímž je dodnes. Zároveň se Világi v roce 2010 stal členem exekutivního výboru samotného MOLu a v roce 2011 byl rovnou jmenován členem představenstva.

Vedle toho Oszkár Világi, který je s Erikou Csekes stále podílníkem v advokátní kanceláři Růžička Csekes, provozuje vlastní byznys, investuje v obří míře do pozemků, ale také do energetiky a strojírenství.

Je nepochybné, že Világiho maďarské kontakty jsou velice široké a jeho cesty se už dříve protnuly s Gézou Papem. Tento jednasedmdesátiletý inženýr chemie patří mezi desítku nejbohatších Maďarů a přes svou firmu Advoil plně kontroluje strojírenskou skupinu Olajterv.

Tradičním strojírnám tohoto jména Pap šéfoval ještě v době, kdy patřily do strukrury MOLu. V roce 2001, tedy v době, kdy MOL s pomocí Világiho postupně získával Slovanft, Pap strojírny zaměřené na ropný a plynárenský průmysl z MOLu vyvedl a sám je ovládl. Jejich byznys ovšem zůstal nadále úzce provázán, MOL je petrolejářsko-plynárenský gigant a Olajterv zas nemůže chybět v podstatě u žádné maďarské investice v segmentu, jímž se MOL zabývá.

Papem ovládaný Olajterv významně rostl, až se dostal ke klíčovému roku 2008, tedy roku, v němž ČEZ prodal svou strategicky významnou firmu I & C Energo právě MOLu. Je velmi pravděpodobné, že už v této chvíli bylo rozhodnuto o budoucím umístění třebíčské firmy do Papovy skupiny. Naznačují to dále uvedené souvislosti.

Zatím ale ještě zůstaňme v roce 2008, v němž Géza Pap zatím podniká jinou signifikantní akvizici. Spojuje se se společností HP Team, která v sobě už před tím sdružila bývalé firmy MOLu, zabývající se servisem, vývojem a provozem plynárenských a ropných zařízení. Vzniká tak celá skupina, vystupující pod značkou Olajterv.

HP Team spolu s propojenou firmou TexElektronik krátce na to už v rámci Olajtervu v Bratislavě zakládá strojírenskou firmu Elstrom. Jednatelem se v ní stává jistý Bálint Világi. Géza Pap poté vykoupuje ostatní podíly v HP Team a celou skupinu ovládá.

Ještě než se dostaneme k pointě s firmou Elstrom, vráťme se k červnu 2008, kdy MOL koupil od ČEZu I & C Energo (zkráceně ICE). Oficiálně se tak stalo na základě iniciativy MOLu, který o firmu – a připomeňme, že bez obchodní logiky – v září roku 2007 požádal představenstvo české skupiny, které rychle souhlasilo a stejně rychle konalo.

Že MOL s ICE neplánuje kromě výběru dividend žádnou budoucnost, doložil vzápětí smlouvou o předkupním právu, kterou uzavřel hned 2. prosince 2008 s holandskou firmou Yellowraazd, účelově pro tento případ vytvořenou blízkým kolegou Martina Romana Josefem Brožem (operace popsána v jiných článcích na tomto webu). Je pozoruhodné, že hned poté, konkrétně 16. prosince 2008 je do dozorčí rady ICE jmenován zrovna Oszkár Világi a ředitelem se stává další blízký muž Martina Romana Jan Šafránek.

Co se dělo dál, je známé a na tomto webu podrobně popsané. V krátkosti: v červnu 2012 Papův Olajterv přebírá Brožův Yellowraazd a následně Yellowraazd kupuje na základě předkupního práva ICE. Obchod je vypořádán ke konci roku 2012, kdy do dozorčí rady ICE nastupují zástupci Olajtervu a odchází Oszkár Világi. Co jsme ale dosud nepopsali, je paralelní transakce, probíhající v Bratislavě.

Skupina Olajterv se zde zbavuje svého podílu ve zmíněné firmě Elstrom a přenechává ji bratislavské firmě Stroje a mechanizmy. Tato společnost s obratem ve vyšších desítkách milionů eur tak zároveň s akvizicí Slovenských lodenic Komárno dovršila konsolidaci spřízněných podniků pod svými křídly a následně se přejmenovala na SAM – Shipbuilding and Machinery. Jají akciová struktura je neveřejná, ale v řídících a kontrolních orgánech mateřského podniku či do něj sfúzovaných společností jsou či donedávna byli lidé historicky spjatí s byznysem kolem Oszkára Világiho – od předsedy představenstva Jaroslava Pappa až po v úvodu zmíněnou Eriku Csekes.

Jednatelem Elstromu nadále zůstává Bálint Világi. Ten shodou okolností figuruje spolu s dalšími Világovci Tamásem a Tiborem i v nákupu pozemků kolem Dunajské Stredy od Slovenského vodohospodárského podniku z konce loňského roku. Může jít ale o shodu jmen a nikoli příbuznost s Oszkárem. Világi je poměrně časté maďarské jméno. Stejně jako může být náhoda, že druhým jednatelem v Elstromu v době, kdy patřil Olajtervu, byl jistý András Papp. Jinou než jmennou souvislost Bálinta s Oszkárem Világim a Andráse s Jaroslavem Pappem se nám zatím nepodařilo najít.

Tyto všechny posbírané indicie dávají celkem silný důvod ke spekulaci, že divestice I & C Energo z majetku ČEZ a další strategické plány této české skupiny a MOLu byly od počátku řízeny ve prospěch skupiny Olajterv. Ta by mimochodem významně profitovala i z nakonec neuskutečněného budování společných plynových elektráren ČEZu a MOLu. Nákup I & C Energo pro bobtnající Olajterv pak po pohlcení HP Teamu představuje další významné rozkročení na poli energetiky.

Kdybychom šli ve spekulaci ještě dále, došli bychom k závěru, že scénáristy celé operace byli Oszkár Világi a Géza Pap, kteří v rámci vzájemné konsolidace majetku přizvali Martina Romana a spřízněné kolegy v MOLu ke spolupráci. Zároveň by pak bylo pravděpodobné, že všichni zmínění de facto tvoří majetkově propojenou skupinu.
-pes-

Předcházející článek

Významný pozemkový vlastník a agromagnát se posouvá směrem vzhůru

Následující článek

motejlek.tv: Karel Muzikář, vedoucí partner Weil, Gotshal & Manges