Podezřelý prodej I & C Energo s novými fakty: Martin Roman, Josef Brož, Appian a mnoho “raazdů”

Článek o vyvedení lukrativní inženýrské firmy I & C Energo ze skupiny ČEZ do kapitálové struktury připravené a kontrolované Josefem Brožem, letitým spolupracovníkem někdejšího ředitele ČEZ a nynějšího šéfa jeho dozorčí rady Martina Romana, vyvolal rozličné reakce. Zatímco někteří akcionáři ČEZ chystají kroky k objasnění transakce, případně k podání trestního oznámení na její aktéry, Martin Roman i po zveřejnění všech faktů trvá na tom, že firma byla prodána výhodně a dál s ní nemá nic společného. Josef Brož se podle něj chová samostatně.

Pozoruhodné je, že krátce po vyjití článku otiskl deník Právo zčistajasna rozhovor s ředitelem I & C Energo Janem Šafránkem, v němž bagatelizuje napojení I & C Energo na Temelín a vysvětluje, jak bylo výhodné firmu prodat do Maďarska. Je třeba tato vyjádření znovu postavit do zřetelných souvislostí.

1. Kdo je Jan Šafránek? Další z letitých Romanových souputníků. Pojí je stejný ročník narození 1969, stejné kořeny v Havířově a společné působení v Jance Radotín, kde začala Romanova hvězdná manažerská kariéra. Později se Jan Šafránek ocitl ve firmě JVS Group, která v roce 2009 ovládla IT firmu GiTy, zakázkami napojenou na ČEZ ICT Services. Více o tomto případu v loňském článku na motejlek.com „Nebezpečná firma GiTy z Belize“. Šafránek se zároveň v tom samém roce stal ředitelem I & C Energo, firmy formálně ovládané maďarskou skupinou MOL, ale jak motejlek.com dokázal, už tehdy přislíbené k prodeji společnosti Yellowraazd Josefa Brože.

V květnu 2012 se Šafránek v České televizi pochlubil smluvně zajištěnou zakázkou při dostavbě Temelína. „Je to v řádu skoro desítek miliard pro nás,“ pravil tehdy. Poté, co motejlek.com zdůraznil vazbu I & C Energo na Temelín v souvislosti s jejím nesmyslným prodejem, k té samé zakázce v deníku Právo nyní říká: „Oba dodavatelé, kteří v tendru na Temelín zůstali, mají vlastní systémy kontroly a řízení elektrárny, takže by nešlo o dodávky s vysokou přidanou hodnotou, ale spíše o podporu při implementaci cizích systémů.“

2. Barevný svět Josefa Brože. Společnost I & C Energo byla prodána v roce 2008 maďarské petrochemické skupině MOL. Hned na to ale MOL podepsal předkupní právo na tuto třebíčskou firmu s holandskou společností Yellowraazd, založenou Josefem Brožem, a této firmě ji nakonec loni prodal. Martin Roman, od roku 2010 také člen představenstva MOL, tvrdí, že o angažmá Brože v transakci nemá tušení a že tento právník jedná samostatně. To zní tak pravděpodobně, jako že Brož jedná samostatně za společnost Appian Machinery, sídlící na stejné adrese jako Yellowraazd. Appian Machinery je vlastníkem společnosti Škoda Investments (bývalá Škoda Holding) a v zatím posledním auditovaném roce 2010 činila její ekvita 15 miliard korun. Kupříkladu v roce 2009 vykázala čistý zisk 12,6 miliardy, z čehož 8,4 miliardy činil prodej Škody Power. Na dividendách vyplatila svým akcionářům – kyperským skořápkám Nikitore a Barmouth Investments miliardu. Že je Martin Roman mezi beneficienty Appian Machinery už nyní nepopírá ani on sám. Občas se s tím i pochlubí.

Josef Brož ale založil na stejné amsterdamské adrese ještě jiné firmy. Aby to bylo přehledné, jmenují se Blueraazd, Fraazd, Greenraazd, Orangeraazd, Pinkraazd, Purpleraazd a Redraazd. Schéma je u nich stejné jako u Yellowraazd. Akcionářem je kyperská skořápka, vlastněná kajmanskými fondy s utajenými beneficienty. Mimochodem u firem Blueraazd a Greenraazd je akcionářem Nikitore, jako u Appianu. Jejich souhrnná aktiva činí 2,2 miliardy korun.

Také u těchto firem se najdou vazby na Martina Romana. Například ve prospěch Fraazd je zastaven celý majetek Obchodního centra Lužiny, do jehož poloviny v roce 2011 investovala Romanova manželka Lenka Romanová. Společnosti Fraazd a Pinkraazd jsou společníky dalšího pražského developerského projektu Eden Park Resort, který je personálně propojen se společností Vily Chuchle. Tuto firmu do předloňského úpisu akcií na majitele vlastnila společnost Greenraazd. Že za projektem luxusních vil v pražské Chuchli neoficiálně stojí (případně stál) chuchelský novousedlík Martin Roman, není na realitním trhu žádné tajemství.

Je opravdu vrcholně nepravděpodobné, že by Martin Roman neměl tušení o angažmá Josefa Brože a Yellowraazd při prodeji třebíčského klenotu I & C Energo.

3. Při prodeji I & C Energo výrazně selhal stát v roli většinového akcionáře ČEZ. Nejen proto, že se nepostavil proti obchodně nevýhodné transakci vzhledem k budoucím ziskům I & C Energo. Selhal i v roli strážce bezpečnosti. Třebíčská firma, specialista na řídící systémy jaderných elektráren, je majitelem know-how k ovládání Temelína, což je dědictví po jejím zakladateli Westinghouse. Takto bezpečnostně citlivým souborem informací nyní disponuje firma Yellowraazd z amsterdamské ulice Naritaweg 165. Po zveřejnění tohoto a minulého článku očekáváme, že se Ministerstvo financí ČR začne prodejem I & C Energo znovu zabývat. Server motejlek.com bude sledovat, k jakým závěrům hlavní akcionář ČEZ dojde.
-pes-

Předcházející článek

Drobná, ale zajímavá akvizice velkobankrotáře Tomáše Chreneka

Následující článek

Firma Tatry Mountain Resorts byla vyřazena z privatizace lanovek na polské straně Tater