Levný Jukos: Krádež se vyplatila

Jak jsme minulý týden předeslali, dnes bylo zveřejněno rozhodnutí haagského arbitrážního tribunálu ve sporu bývalých akcionářů někdejšího ruského petrolejářského koncernu Jukos a Ruskou federací, která jim ho ukradla. Rusko má za tento čin do 180 dnů zaplatit postižené straně 51,6 miliardy dolarů. Jakkoliv je to pro Rusko, ocitající se na hraně velké recese, nepříjemný zásah, z hlediska byznysu jde stále o dobrý výsledek.

Vyvlastnění Jukosu a jeho následné „přelití“ do Rosněfti vyjde Rusy nakonec docela levně. Vysouzená částka je jen malou částí tržní hodnoty, jakou by dnes Jukos měl a o kterou narostla aktiva Rosněfti. Rusové se přesto ještě odvolají, zároveň je jasné, že případ zneužijí pro eskalaci napětí mezi Holandskem/EU a Ruskem.

Mezi bývalými akcionáři, čekajícími na odškodnění, není nedávno propuštěný vězeň a někdejší nejbohatší Rus Michail Chodorkovskij. Po svém zatčení převedl svůj zhruba 70 procentní Jukosu Leonidu Něvzlinovi. Tento ruský uprchlík do Izraele je nyní největším beneficientem přislíbené finanční satisfakce. Dalšími čtyřmi příjemci mají být rovným dílem tito muži: Platon Lebeděv, Michail Brudno, Vladimir Dubov a Vasilij Šachnovskij.
-pes-,-mot-

Předcházející článek

Průmyslový holding nejbohatší Češky loni utržil přes deset miliard korun

Následující článek

Děčínský příklad úspěšné privatizace jede jak namazaný stroj, za čtyři roky vydělal v čistém miliardu