Hokejové finále a špatný byznys

Aktuální souboj o mistra ligy v ledním hokeji proti sobě svedl Pardubice a Brno, dva kluby, které jsou si v něčem podobné. Lákají dlouhodobě nejvíc diváků a také komunální politiky. A jejich byznys není žádná sláva, což ale platí obecně pro celý český sport.

Vlastnit hokejový klub v Česku nedává z obchodního hlediska smysl. Majitelům musí přinášet jiný profit než finanční. To platí i pro dva v současnosti nejúspěšnější a dlouhodobě nejoblíbenější kluby v republice HC ČSOB Pojišťovna Pardubice a HC Kometa Brno.

Většinovým majitelem pardubického klubu, řízeného profesionálním bafuňářem Zbyňkem Kusým, je Roman Šmidberský, zakladatel kdysi významného dopravce Šmidberský Transport, kterého v roce 2007 pohltila společnost C.S. Cargo. V klubu vlastní 50,11 procent, které v roce 2008 získal od radnice za 25 milionů korun.
Jaký byznys jeho nynější firma představuje? Nic moc, asi jako kdyby jeho někdejší náklaďáky jezdily celý rok poloprázdné. V loňské sezoně sice skončil s EBIDTA téměř devět milionů korun. Bez podpory radnice by ale šel do červených čísel, navíc si nese ztrátu z minulých období 30 milionů.

Podporu města, které v klubu drží 34 procent, zajišťují v představenstvu politici z ČSSD, náměstek primátorky Jindřich Tauber a zastupitelka Anna Kučerová. V dozorčí radě je pak Josef Kubát ze Sdružení pro Pardubice (byl mezi zastupiteli, které Šmidberský „za odměnu“, že hlasovali pro prodej akcií, pozval v roce 2008 na Floridu, ČSSD tehdy byla v opozici).

Drtivou většinu z příjmů, které loni tvořily 167 milionů korun, přinesli sponzoři, včetně radnice. Hlavní část nákladů představují hráčské a trenérské smlouvy. Obecně by měli být hráči účtováni jako nehmotná aktiva, v účetnictví českých klubů nic takového ale nenajdete. Pardubice alespoň v poslední výroční zprávě uvádějí znalecký odhad ceny jejich „A“ týmu 50,059 milionu korun. Platy hráčů, fungujících jako OSVČ, se pak dají zhruba vyčíst z výkazu zisků a ztrát v kolonce „služby“. V loňském roce to bylo na české poměry nadprůměrných 128 milionů korun.

Proti Pardubicím je Kometa Brno tak trochu one man show bývalého hráče Libora Zábranského, který je stoprocentním vlastníkem akcií společnosti Kometa Group. Jeho pravou rukou v klubu je předseda představenstva Egbert F. Zündorf, jinak ekonomický náměstek ředitele Veletrů Brno. Ani v Brně se neobejdou bez politiků. Členy představenstva jsou opět experti z ČSSD, brněnský primátor Roman Onderka a starosta Tuřan Aleš Jakubec, nedávno proslulý opileckou aférou.

Brno hospodaří poněkud skromněji než Pardubice. A po letech ztrát loni zaznamenalo EBIDTA 6,5 milionů korun. Hodnotu kádru nikde neuvádí, za „služby“ ale Kometa loni zaplatila 94,4 milionů korun.

Výsledek hokejového finále není pro finance klubu rozhodující, na rozdíl od fotbalu nepředstavuje v případě výhry vstupenku k možným obřím odměnám v Lize mistrů a je spíš nákladem v podobě zvýšených prémií týmu.

Proto v zásadě z hospodářského hlediska nemusí smutnit majitelé nejambicióznějšího a nejbohatšího klubu HC Sparta, který letos opět vyhořel. Sice vyhrál dlouhodobou část, ale vypadl ve čtvrtfinále. Sparta v poslední výroční zprávě oznámila ztrátu 7,6 milionu korun. Nese si s sebou navíc závazek v podobě ztráty z minulých let nakumulované do 165,3 milionu korun.

Klub rovněž neuvádí hodnotu svých hráčů. V kolonce služby, kde předpokládáme významný podíl právě hráčských a trenérských odměn, uvádí 155,7 milionu korun.

Tento průtokový ohřívač peněz, řízený bývalým brankářem Petrem Břízou, vlastní půl na půl dvě fyzické osoby: Antonín Charouz a Lucie Basíková, dcera majoritního vlastníka Mountfieldu Ivana Drbohlava, který v lize zároveň vlastní českobudějovický klub.

Jak motejlek.com informoval už počátkem letošního roku, o Spartu se bez ohledu na její bídné podnikání, zajímali dva čeští miliardáři. Aktuální číslo je menší.
-pes-

Předcházející článek

Trochtův Ostroj se zvedl, nejhorší rok od jeho příchodu do opavské firmy je dočasně zapomenut

Následující článek

Propojenost Maria Hoffmanna a Patrika Tkáče bude ještě větší