Divočina kolem zásadní změny ve veřejné správě

Prvního července se má spustit projekt, který zásadním způsobem změní veřejnou správu. Jednotný systém základních registrů, klíčový krok na cestě k eGovernmentu, zpřehledňující a usnadňující evidenci obyvatel a právnických i fyzických osob, ale dosud provázelo tolik zmatků a nejasností, že by byl zázrak, kdyby začátkem prázdnin fungovalo vše tak, jak má.

Základní registry mají sjednotit často nesourodé nebo dublované informace o občanech a osobách v nejrůznějších úřadech státní správy. Jsou čtyři: registr osob, registr obyvatel, registr územní identifikace, adres a nemovitostí a registr práv a povinností. Pro úřady to přinese zpřehlednění evidence a kontroly, pro občany mimo jiné omezení návštěv úřadů, usnadnění komunikace s nimi a získávání informací o tom, kdo a pro jaké účely s jejich údaji nakládá. V ideálním případě má systém pomoci také k vyšší bezpečnosti a věrohodnosti dat, která budou nyní centralizovaná, zašifrovaná proti zneužití, navzájem propojená a automaticky aktualizovaná při jakékoliv změně na jakémkoliv úřadě.

Na to, o jak zásadní projekt se jedná, je ale jeho realizace poněkud divoká. Systém základních registrů byl definován zákonem v roce 2009, prvního ledna následujícího roku vznikl pod ministerstvem vnitra speciální úřad Správa základních registrů, v jehož čele se od té doby vystřídalo už šest ředitelů, z toho za loňský rok hned čtyři. Někdo odstoupil sám, jiný byl odvolán, každopádně úřad v partizánských podmínkách nedotáhl hlavní úkol spustit registry 1. července 2011. Termín se o rok posunul, zmatky zůstaly.

Skandálem skončila výběrová řízení na vybudování a implementaci jednotlivých registrů a souvisejících informačních systémů. Tendry nyní prověřuje protikorupční policie. Odborníci z oblasti IT u čtyř z nich označili dávno před vyhlášením jasné vítěze (Asseco, ICZ, AutoCont CZ a Adastra) a své tipy prozradili novináři z MF Dnes, který je zapečetil u notáře. Pak ale dva tendry na registr obyvatel a registr práv a povinností překvapivě vyhrála společnost Accenture s nejnižší cenovou nabídkou. Jenže společnosti ICZ a Asseco se odvolaly k antimonopolnímu úřadu, který jim vyhověl. Zakázky posléze získaly ony, a tak se naplnila zapečetěná předpověď.

Mimo pozornost veřejnosti proběhl tendr či tendry na poskytovatele datových úložišť. V nich se už od 1. dubna testuje provoz registrů. Z kusých informací, provázejících pilotní zkušební program, ukončený na konci března, nicméně vyplývá, že například simulovaná data registru obyvatel byla uložena v datovém centru Monaco, vlastněném převážně hazardním holdingem Synot. Zda v Monaku budou i „ostrá“ data, se zatím nepodařilo zjistit. Utajena zůstává i cena za poskytování takovýchto služeb.

Jan Folda ze Správy základních registrů nám k tomu pouze řekl: „Provozovatelé datových center již byli vybráni. Svými dlouholetými zkušenostmi v oboru jsou zárukou zabezpečení aktiv základních registrů. Bližší podrobnosti k systému zabezpečení datových center sdělovat nelze.“

Obchodní ředitel Synot ICT Services Tomáš Brzica neurčitě dodal: „Pokud by se něco takového připravovalo, neměli bychom oprávnění takovéto informace sdělovat. Nicméně nepředpokládáme, že v našem datovém centru Monaco budou systémy základních registrů umístěny.“

Vybudování celého systém základních registrů přijde na zhruba dvě miliardy korun. Podstatná část peněz ale jde z evropských fondů. Zde jsou jednotlivé dosud známé položky rozpočtu:

Registr osob (zadavatel Český statistický úřad): 371,5 milionu Kč, dodavatel Adastra
Registr práv a povinností (Ministerstvo vnitra): 501,6 milionu Kč, dodavatel Asseco
Registr územní identifikace, adres a nemovitostí (Český úřad zeměměřický a katastrální): 346,5 milionu Kč, dodavatel NESS Czech
Registr obyvatel (Ministerstvo vnitra): 285,6 milionu Kč, dodavatel ICZ
Informační systém základních registrů (Ministerstvo vnitra): 450 milionů Kč, dodavatel AutoCont CZ
Informační systém ORG – převodník a generátor identifikátorů fyzických osob (Úřad na ochranu osobních údajů): 131,8 milionu Kč, dodavatel TESCO SW
-pes-

Předcházející článek

Sdružení nájemníků BYTYOKD.CZ se nevzdává, dokazuje, že Bakala lže

Následující článek

Andrej Babiš chystá v Německu obrovské investice